18.04.2018

Lahkunud on meie kallis dr Pia-Astrid Ott

Mälestame kauaaegset head kolleegi, suurepärast inimest, kes oli meile kõigile eeskujuks oma töökuse, korrektsuse, taibukuse ja sarmiga.
Lahkunud on meie kallis dr Pia-Astrid Ott.

 

 

Pia-Astrid Ott 07121926-15042018

7. dets. 1926 – 15. apr. 2018

 

Dr Ott töötas laboriarstina meie juures aastatel 1998-2014. Oleme väga tänulikud tehtud töö eest.

Dr Pia-Astrid Ott elab edasi meie mälestustes.

Järelehüüe

Pühapäeval, 15. aprillil lahkus meie seast hea kolleeg dr Pia-Astrid Ott, Elite erakliiniku laboriarst aastatel 1998-2014.

Pia-Astrid Ott sündis 7. detsembril 1926. aastal Tallinnas professionaalsete muusikute perekonda. 1945. aastal astus ta oma keskkooliaegse bioloogiaõpetaja mõjutusel Tartu Ülikooli arstiteaduskonda.

1950. aastal abiellus Pia-Astrid tudeng Paul Otiga, kellest sai metsandusteadlane. 1951. aastal lõpetas Pia-Astrid Ott Tartu Ülikooli arstiteaduskonna. 1951–1992 töötas dr Ott Tartu naha- ja suguhaiguste dispanseris, olles 30 aastat ka labori juhataja.

1960ndatel alustas dr Ott süüfilise diagnostikaga. Ta hakkas tegelema ka harva ette tulevate uuringute tegemisega ehk kasutades ühe toonase patsiendi sõnu – “lasteta abielude proovidega” ehk spermauuringutega, millest sai juba hiljem dr Oti elutöö.

Pia-Astrid Ott on meditsiinikoolis olnud lektor ja praktikumide juhendaja.

Aastatel 1992-1998 töötas dr Pia-Astrid Ott Tartu Ülikooli naistekliinikus, tehes sperma mikroskoopilisi uuringuid. Ta ise iseloomustas seda aega nii: “Naistekliiniku uksest sisse astumine tähendas mulle astumist teisele planeedile. See oli uue elu algus.”
Naistearst Andrei Sõritsa juhendamisel alustati kunstliku viljastamisega, dr Pia Ott alustas IUIga ehk intrauteriinse inseminatsiooniga. Dr Ott alustas Eestis esimesena tööd spermadoonoritega. Dr Ott täiendas end 1993. aastal Giesseni Ülikoolis ja 1997. aastal Stockholmis Karolinska haiglas. Ta on öelnud, et Naistekliinikus ta tundis, et teda vajati ja hinnati.

Dr Ott kuulus töörühma, mille sihikindel tegevus viis 1995. aastal esimese katseklaasilapse sünnini Balti riikides ja tal oli oluline roll Balti riikide 1. spermapanga loomisel.

Alates 1998. aastast sai dr Otist Tähe erakliiniku ja Elite kliiniku laboriarst. Lastetute paaride abistajana tegutses ta 62 aastat.

Oma viimast töökohta Tartu Elite erahaiglat meenutas Pia-Astrid nii: “Kui olen jõudnud tööle kliiniku juurde, avan juugendstiilis sepistatud metall-jalgvärava, astun aeda ja värav minu selja taga langeb kinni iseloomuliku klõpsatusega. Ma olen jõudnud kohale. Ma ei tea, kui palju on mulle antud veel aega jääda selle värava klõpsatusest sissepoole. Kuid ma ei muretse. Võib ju ikkagi kokkuvõttes öelda, et mul on läinud hästi.”

Dr Pia-Astrid Otti mälestavad erakliinikute Elite ja Tähe töötajad. Me jääme alati mäletama Pia-Astrid Oti töötahet, korrektsust, täpsust, sarmi ja huumorimeelt. Sügavas leinas langetame pea lahkunud Pia-Astridi mälestuseks ja avaldame kaastunnet lähedastele.

Dr Pia-Astrid Otti jäävad leinama meedikust tütar Kristi Ott ja hüdrobioloogiaprofessorist poeg Ingmar Ott, pojapojad ja kaks pojapojapoega.