Pärast sünnitust uuesti vormi

Elite erakliinikus võtab vastu Kõhukliiniku  füsioterapeut Helle Nurmsalu, MSc, kes on ainsana Eestis spetsialiseerunud kõhu sirglihase diastaasi mittekirurgilisele ravimisele, kasutades süstemaatilist kehatüve süvalihaste (“core”) treenimist ja lihaseid ühendava sidekoe taastamist eri tehnikate alusel. Lisaks tegeleb füsioterapeut erinevate naiste tervist puudutavate seisunditega nagu vaagnapõhja häired (pidamatus, allavajed, taastusravi pärast günekoloogilisi operatsioone), taastumine keisrilõikest, erinevad vaagnavöötme valud (selja-, kõhu-, häbemeluu valud jms). Samuti nõustab füsioterapeut kõiki naisi teadliku treenimise osas.

Sünnitusjärgne füsioterapeutiline hindamine

Tavapäraselt peaks sünnituse järel naise emakas ja kõhulihased taastuma kuue nädalaga, ent tihti ei kao kõik probleemid iseenesest. Sageli on vaja füüsilise vormi taastamiseks, rasedusaegsetest vaagnavaludest, uriinileketest vms probleemidest vabanemiseks hoolikalt läbimõeldud ja keha taastumisprotsessi arvestavaid treeninguid. Intensiivsed trennid ja valed harjutused võivad rasedusest taastuvale kehale pöördumatut kahju teha, samuti kõhu sirglihaste diastaasi süvendada.

Sünnitusjärgselt hindab füsioterapeut kõhu- ja vaagnalihaste olukorda, kõhu sirglihase lahknemise ehk diastaasi esinemist ja antakse individuaalsed soovitused korseti taastamiseks. Tihti on vaja esmalt õppida õiget lihastunnetust ja harjutuste sooritamise tehnikaid. Alles seejärel tohib naasta tavatreeningutesse.

Soovitame uuringut kaheksa nädalat pärast sünnitust kõikidele naistele, kes soovivad alustada intensiivsemate treeningutega iseseisvalt kodus või spordiklubis.

Eriti vajalik on see ka neile, kellele teeb muret:

 • ettevõlvuv kõht
 • seliliasendis pead või jalgu tõstes tekib kõhu keskjoonele esilevõlvumine või vagu
 • valu vaagnapiirkonnas, kõhuseina eesmises osas nabapiirkonnas või sellest allpool, alaseljas, ristluus või tuharates
 • seljavalud
 • nabasong (naba punnitab välja)
 • uriini, kõhugaaside või väljaheite leke naerdes, köhides, hüpates, aevastades, raskusi tõstes, kõndides, joostes jne
 • valust, leketest või pingest tingitud raskused igapäevastes tegevustes

Elite kliinikus võtab rasedaid vastu naiste tervise füsioterapeut Helle Nurmsalu, FT MSc. Pikemalt saab lugeda: www.kohukliinik.ee

Vastavalt sünnitusjärgse füsioterapeutilise hindamise tulemustele võib olla vajalik juba spetsiifilisem teraapia, mille osas annab füsioterapeut juba täpsemaid soovitusi. Samuti on oodatud kõik naised, kellel on sünnitusest möödas juba rohkem kui 2 kuud järgmistesse teraapiatesse:

1. Kõhu sirglihase lahknemise (diastaasi) füsioteraapia

Naiste tervise füsioterapeudilt saab abi kõhu sirglihase lahknemise (diastaasi) korral, mis takistab kõhu vormisaamist ja millega võivad kaasneda rühiprobleemid, selja- või vaagnapõhjahäired ja -valud. Enamasti esineb diastaas sünnitanud naistel, kuid seda võib esineda ka meestel ja lastel ning naistel, kes pole sünnitanud.

Kõhu sirglihase lahknemist on võimalik ravida sõltumata vanusest ja sellest, kui palju aega on sünnitusest möödas. Kui oled hiljuti sünnitanud, pöördu füsioterapeudi poole pärast sünnitusjärgset günekoloogilist kontrolli.

Esmakonsultatsioonil soovime teie kohta võimalikult palju teada saada ning seetõttu on vajalik täita küsimustik. Lisaks hindame kõhulihaseid, rühti, vajadusel vaagnapõhjalihaseid jms, räägime eesmärkidest ja kuidas neid saavutada. Samuti anname juhiseid õigete harjutuste tegemiseks ning füsioterapeut koostab individuaalse teraapiaplaani kõhu taastamiseks.

Püsivate tulemuste saavutamiseks on vajalikud regulaarsed teraapiad ja koduste harjutuste tegemine taastumisperioodil.

Kellele teraapiat soovitame?

 • Kui raseduse järel ei tõmbu kõht normaalseks tagasi, on teistsuguse kujuga (nt naba on väljas) või ei suuda kõhtu sees hoida
 • Kui seliliasendis on kõhul „auk“, pead tõstes tekib kõhule „muhk“
 • Kui hommikuti on kõht lame, õhtuks väljaulatuv nagu raseduse ajal
 • Kui esineb alaselja-, vaagnavöötmevalusid

Pikemalt saab lugeda: www.kohukliinik.ee

 

2. Vaagnapõhjalihaste füsioteraapia

Naiste tervise füsioterapeut tegeleb rasedusest, sünnitusest, günekoloogilistest operatsioonidest või menopausist tingitud vaagnapõhjalihaste nõrkuse, lõtvuse ja lihastoonuse probleemidega, samuti lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse probleemidega.

Vaagnapõhjalihaste nõrkus ning lõtvus toob tihti kaasa uriinilekked, roojapidamatuse, tundetu suguelu jm ebameeldivaid probleeme. Füsioterapeut on abiks vaagnapõhja-lihaste tugevdamisel, koordineerib vajalikke treeninguid ja annab juhiseid harjutuste tegemiseks kodus. Vajadusel hindab füsioterapeut vaagnapõhjalihaseid kiire ja valutu EMG-meetodiga. See aitab leida õiged lihased, mis võimaldab õppida vajalikke harjutusi ja tehnikaid.

Vaagnapõhjalihaste kõrgenenud lihastoonus tekitab tihti valu vaagna piirkonnas, vahekorras olles, ent ka välissuguelundite puudutusel. Füsioterapeut õpetab õigeid lõdvestumis- ja hingamistehnikaid, kasutab manuaalteraapiat ja õpetab harjutusi, mis maandavad pingeid ja valu.

Lahkliha rebenditest tuleneva valu ja liikumispiiratuse korral õpetab naiste tervise füsioterapeut võtteid, mis aitavad taastada kudede liikuvust.

Püsivate tulemuste saavutamiseks on vaja kodus teha õigeid harjutusi. Kui oled hiljuti sünnitanud, pöördu füsioterapeudi poole pärast sünnitusjärgset günekoloogilist kontrolli.

Soovitame füsioterapeudi poole pöörduda, kui:

 • esineb uriinilekkeid või gaasi- ja roojapidamatust
 • valu vaagna piirkonnas
 • tunned sünnituse järel valu suguelundite piirkonnas (puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või isegi günekoloogilise läbivaatuse ajal)
 • suguelu on tundetu ja ebamugav
 • esinevad günekoloogilised allavajed

Pikemalt saab lugeda: www.kohukliinik.ee

 

Hinnakiri:

*-Hinnas sisaldub ultraheliuuring 15.-

 1. Naiste füsioterapeudi esmakonsultatsioon ja teraapia (sisaldab ka ultraheliuuringut kõhulihastele, teraapiaplaani ja vajadusel vaagnapõhjalihaste hindamist palpatsioonil või ultraheliga, kinesioteipi, manuaalseid võtteid) * –  60 min 55 eur + ultraheli 15 eur,
 2. Naiste tervise füsioterapeudi korduv konsultatsioon ja teraapia * – 30 min 40 eur/55 eur*.
 3. Sünnitusjärgne skriining (soovitame pöörduda kõikidel naistel alates 6 nädalat peale sünnitust kuni lapse 1-aastaseks saamiseni)* –  60 min 70 eur*

 

Lisamaterjal:

 

Mõned näited tulemustest :