Endomeetriumi retseptiivsuse ehk endomeetriumi vastuvõtlikkuse test (ERA-test)

Endomeetriumi retseptiivsuse ehk endomeetriumi vastuvõtlikkuse ehk implantatsiooniakna all peetakse harilikult silmas naistel teatud perioodilisusega korduvat unikaalsete, valdavalt molekulaartasandi muutuste jada, protsessi või seisundit, mis muudab emaka endomeetriumi embrüo(te) kinnitumisele vastuvõtlikuks ja võimaldab blastotsüsti-endomeetriumi vastastikust suhtlemist nii, et oleks tagatud loote areng emakas.

Laiemas tähenduses peetakse endomeetriumi retseptiivsuse all silmas teatud ajavahemikul ja arengustaadiumis embrüo implantatsiooni emakas.

Ajavahemikku, mille jooksul emaka sisekeskkond võimaldab embrüo implantatsiooni nimetatakse implantatsiooniaknaks.

 

ERA Test

IGENOMIXi poolt kümne uurimisaasta jooksul välja töötatud ja 2009. aastal patenteeritud diagnostiline meetod ehk ERA test aitab hinnata naise endomeetriumi retseptiivsust molekulaarsest perspektiivist. ERA viitab nn implantatsiooniaknale, suurendades embrüo siirdamise edukust.

Implantatsiooniaken on vastuvõtlikkuse periood.

Endomeetrium on vastuvõtlik, kui see on valmis embrüo implantatsiooniks. See leiab aset tavaliselt naise 19.-21. menstruaaltsükli päeval. Siirdamiseks valmisoleva embrüo ja endomeetriumi vastuvõtlikkuse puudulik ajastamine on üks implantatsiooni nurjumise põhjuseid.

Seetõttu on endomeetriumi hindamine oluline, et kindlaks määrata optimaalne embrüo siirdamise päev.

 

ERA testi jaoks on vajalik endomeetriumi biopsia teostamine loomuliku tsükli puhul LH (luteiniseeriv hormoon) tõusust 7. päeval või hormoonasendusravi tsükli puhul Progesteroni 5. päevast.

Biopsia võetakse günekoloogi poolt kiirelt ja kergelt tavalise vastuvõtu käigus.

Analüüsitakse endomeetriumi vastuvõtlikkusega seotud 236 geeni, mille lõpptulemusena klassifitseeritakse endomeetrium vastuvõtlikuks või mitte-vastuvõtlikuks.

 

ERA testi näol on tegemist personaliseeritud geneetilise testiga, mille eesmärgiks on diagnoosida endomeetriumi vastuvõtlikkuse seisundit.

Testi eesmärgiks on hinnata endomeetriumi seisundit ja määrata kindlaks, kas biopsia momendil kirjeldab patsiendi endomeetriumi retseptiivne geeniprofiil.

Analüüs annab informatsiooni iga naise personaalse implantatsiooniakna osas. See informatsioon võimaldab personaliseeritud embrüo siirdamist, sünkroniseerides endomeetriumi vastuvõtlikkuse siirdamiseks ette valmistatud blastotsüstiga.

Kui naine on retseptiivne, siis see viitab sellele, et tema implantatsiooniaken langeb sellele tsüklipäevale, millal tehti biopsia ja seetõttu peaks embrüo siirdamine aset leidma sel perioodil.

 

Mitte-retseptiivne seisund viitab valesti määratud implantatsiooniaknale. Sellise vastuse korral antakse ligikaudne selle naise personaliseeritud implantatsiooniaken. See annab võimaluse järgnevas tsüklis kasutada personaliseeritud embrüo siirdamist.

 

ERA testi vajavad naised, kel on olnud korduvad hea kvaliteediga embrüo kinnitumise ebaõnnestumised.

Testi soovitatakse naistele, kel on näiliselt normaalne emakas ja normaalne endomeetriumi paksus (≥6 mm), milledes probleeme pole täheldatud.

ERA testi saavad teha ka patsiendid, kel on atroofiline endomeetrium, mille paksus ei küündi kunagi 6 mm.

 

Ligikaudu 25% patsientidest tuvastatakse valesti määratud implantatsiooniaken.

Testi teostab naistearst dr Andrei Sõritsa.

Analüüsi tulemus selgub 4-6 nädala pärast.

Maksumus 1310 eurot.

Viide: Rahvusvahelise reproduktiivgeneetikale spetsialiseerunud ettevõtte Igenomixi poolt pakutud ERA testi kohta rohkem informatsiooni.