Endomeetriumi retseptiivsuse test – beReady

“beReady-test” on endomeetriumi retseptiivsuse ehk endomeetriumi vastuvõtlikkuse test.

Endomeetriumi retseptiivsuse ehk endomeetriumi vastuvõtlikkuse  all peetakse harilikult silmas naistel teatud perioodilisusega korduvat unikaalsete, valdavalt molekulaartasandi muutuste jada, protsessi või seisundit, mis muudab emaka endomeetriumi embrüo(te) kinnitumisele vastuvõtlikuks ja võimaldab blastotsüsti-endomeetriumi vastastikust suhtlemist nii, et oleks tagatud loote areng emakas.

Laiemas tähenduses peetakse endomeetriumi retseptiivsuse all silmas teatud ajavahemikul ja arengustaadiumis embrüo implantatsiooni emakas.

beREADY test on täppismeditsiini geenitest, mis on väljatöötatud Tartus Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse poolt. Test hindab emaka limaskesta ehk endomeetriumi valmisolekut embrüo kinnitumiseks. Test aitab viljatusravi arsti embrüo siirdamise täpsemal ajastamisel.

 

Test annab hinnangu kolmes kategoorias:

  1. Endomeetrium on prognoositud siirdamise päeval retseptiivne (sobilik päev embrüo siirdamiseks)
  2. Endomeetrium ei ole veel retseptiivne (endomeetrium peab veel “küpsema”)
  3. Endomeetrium ei ole enam retseptiivne (endomeetrium on “üleküpsenud”).

 

Test analüüsib 57 geeni ehk biomarkeri avaldumist, mis mõõdavad endomeetriumi retseptiivset olekut. Biomarkerite mõõtmine viiakse läbi kõrge tundlikkusega ja kaasaegse sekveneerimise tehnoloogiaga. Analüüs annab hinnangu endomeetriumi retseptiivsusele.

 

beReady testiga seotud riskid ja puudused.

beREADY testi jaoks on vaja endomeetriumi biopsiat. Biopsia võtmise risk ei ole märkimisväärne. Biopsia võetakse kasutades vajadusel kohalikku tuimestust ning peenikest kateetrit. Biopsia jaoks võetakse emakaõõnest väga väike kogus taastuvat endomeetriumi kudet. Biopsia võtmise protseduur võib põhjustada mõningast ebamugavustunnet ja kerget veritsust peale biopsia võtmist.
Esineb tehniline risk (vähem kui 1%), et biopsiast ei saada laborianalüüsiks piisaval hulgal kõrge kvaliteediga endomeetriumi kudet. Vähem kui 1% juhtudest saadakse mitteinformatiivne tulemus. Mõlemal juhul vajatakse analüüsi läbiviimiseks uut biopsiat. Kordusanalüüs on patsiendile tasuta.

Testi tulemused ei garanteeri embrüo implanteerumist ja rasedust järgnevates kehavälise viljastamise tsüklites. Ebaõnnestunud embrüo implantantsioon võib olla põhjustatud ka mitmetest teistest faktoritest nagu näiteks erinevad patoloogiad, ebapiisav embrüo kvaliteet ja embrüo kromosomaalsed häired.

 

Testi teostab naistearst dr Andrei Sõritsa.

Analüüsi tulemus selgub 2-3 nädala pärast.

Maksumus 500 eurot (lisandub histoloogia, biopsia, konsultatsiooni ja ultraheli uuringu hind).