Munarakkude külmutamine

Munarakkude külmutamise hind: 1300 EUR (Haigekassa toeta 1600 EUR)

Pakett sisaldab munarakkude võtmist, külmutamist ja säilitamist kaheks aastaks ja edasine säilitamine on 1 EUR/päev. Kui ettevalmistused tehakse Elite kliinikus, lisandub hinnale 3-4 konsultatsiooni ja ultraheliuuringut. Hind sisaldab maksimaalselt 14 munaraku külmutamist (vitrifitseerimine seitsmes kõrres), iga kahe lisanduva munaraku külmutamise korral lisatasu 100 EUR.

Juhul kui me munarakkude võtmise ajal  pole saanud külmutamiseks sobilikke  munarakke – tagastatakse patsiendile 400.- EUR teostamata protseduuri eest.

Hind ei sisalda eelnevaid analüüse (vajalikud analüüsid: HIV 1/2, T.pallidum Ab, HBsAg, HBcAb, anti-HCV, kliiniline veri, veregrupp+ Rh faktor, AMH, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoea, Trichomonas vaginalis) ja ravimeid (normaalse munasarja reaktsiooni korral on ravimite hind umbes 400-600 EUR).

Kes võiks kaaluda munarakkude külmutamist?

Munarakkude külmutamine võib olla mitmel erineval põhjusel kasulik naistele, kes soovivad oma viljakust tulevikuks säilitada.

 •  Naised, kes tahavad või peavad lapsesaamist edasi lükkama õpingute, karjääri või muudel isiklikel eesmärkidel.
  On teada, et viljakus väheneb vanusega, seega munarakkude külmutamine varases viljakas eas annab parima võimaluse tulevikus lapsi saada. Erinevalt munasarjadest ja munarakkudest emakas ei vanane ning on võimeline rasedust hästi kandma ka vanuses 40-50 a. Külmutatud munarakkude kvaliteet ei vähene aja jooksul.
 •   Naised, kellel on diagnoositud vähk. Munarakkude külmutamine annab võimaluse säilitada oma munarakke enne operatsiooni, kemoteraapiat või kiiritust.
  Enamik nendest protseduuridest hävitavad munarakud või põhjustavad viljatust. On ka juhtumeid, kus leidub elujõulisi munarakke ka peale ravi, viljakuse säilitamise võimalused sõltuvad vanusest, vähiliigist ja raviplaanist.
 •  Naised, kes on oma usu tõttu ja/või moraalsetel põhjustel külmutatud embrüode säilitamise vastu.
  Peale standardset IVF protseduuri jääb paljudel naistel/paaridel üle lisaembrüosid. Nende kasutamata jäänud embrüode külmutamine ja säilitamine võib mõnel juhul olla eetiliselt ja religioosselt keeruline otsus – kuidas, kas ja millal neid embrüosid kunagi kasutatakse. Otsus viljastada vaid nii palju munarakke, kui IVF protseduuril kasutatakse, ning ülejäänud viljastamata munarakud külmutada, võib sellisel juhul olla vastuvõetav ja positiivne lahendus.
 •  Naised, kelle suguvõsas on esinenud varajast menopausi.
  Mõned varajase menopausi vormid on kanduvad geneetiliselt edasi. Munarakkude külmutamine annab võimaluse säilitada munarakke enne, kui need on otsakorral.

Kuidas munarakke külmutatakse?

Erinevalt spermast ja embrüodest, mida on lihtne külmutada, on munarakk suurim rakk naise kehas ja sisaldab palju vett. Külmutades võivad tekkivad jääkristallid raku hävitada. Munarakk tuleb kuivatada ja vesi enne külmutamist asendada antifriisiga, et vältida jääkristallide moodustumist. Kuna munaraku kest muutub külmutades kõvemaks, peab munaraku viljastamiseks peale munaraku sulatamist sperma nõelaga munaraku sisse süstima (standardne ICSI protseduur).

Munarakkude külmutamiseks on 2 võimalust – aeglase külmutamise meetod või kiirkülmutamise protsess  (vitrifitseerimine).

Milline on munarakkude külmutamise protsess patsiendi jaoks?

Patsient peab läbima samasugune hormoonravi nagu tavalise IVF protseduuri puhul, et munarakke oleks võimalik külmutamiseks võtta. Ainus erinevus on see, et munarakkude võtmise järgselt munarakud külmutatakse teatud perioodiks enne, kui need sulatatakse, viljastatakse ja siirdatakse embrüodena emakasse.

Munarakkude külmutamise protsess võtab aega umbes 4-6 nädalat ja on kooskõlas IVF-i esialgsete protsessidega:

 • 2-4 nädalat peab patsient tegema hormoonsüste ja võtma rasestumisvastaseid tablette, et ajutiselt lülitada välja keha loomulikud hormoonid
 • 10-14 päeva peab tegema hormoonsüste, et stimuleerida munasarju ja et küpseks mitmeid munarakke

Kui munarakud saavad küpseks, kogutakse need nõelaga läbi tupe ultraheli jälgimisel, seda protseduuri teostatakse üldnarkoosis.

Seejärel munarakud külmutatakse koheselt. Kui patsient on valmis rasestuma (see võib olla mitu aastat hiljem), siis külmutatud munarakud sulatatakse, nendesse süstitakse sperma, et munarakud viljastada ning siirdatakse embrüodena emakasse.

Kui kaua võib külmutatud munarakke säilitada?

On teaduslikult tõestatud, et pikaajaline külmutatud munarakkude säilitamine ei vähenda nende kvaliteeti.

Eesti seaduse järgi võib munarakke külmutada ja säilitada külmutatuna üksnes kunstlikku viljastamist korraldav eriarstiabi osutaja. Külmutatud munarakkude säilitamise periood ei ole seadusega ajaliselt määratud ega piiratud.

Kui palju munarakke peaks naine külmutama, et tulevikus saavutada rasedus?

Uuringud näitavad, et kuni 38-aastastel naistel on oodatavad tulemused järgmised: munarakkude sulatamise tõenäosus 75% ja viljastumise tõenäosus 75%.
See tähendab, kui külmutatakse 10 munarakku, siis eeldatavalt jääb peale sulatamist ellu 7 munarakku, millest eeldatavalt 5-6 viljastuvad ja kasvavad embrüodeks. Tavaliselt siirdatakse 1-2 embrüot. Seetõttu on soovituslik külmutada ja säilitada 10 munarakku igaks rasestumise katseks.
Enamikel alla 38-aastastel naistel on eeldatavalt võimalik ühe tsükli jooksul võtta 10-15 munarakku.

Kui edukas on munarakkude külmutamine?

Statistiliselt on sünnitanud lapse 65% naistest, kes on kasutanud oma külmutatud munarakke.
Viide: külmutatud munarakkude sulatamise järgselt lapsesaamise tõenäosuse kalkulaator fertilitypreservation.org lehel.

Elite Kliinik ei kanna vastutust juhtudel, kui munarakud ei sula õigesti, ei viljastu õigesti, ei toimu embrüote normaalset kasvu või ei toimu rasestumist.

Mida teha juhul, kui naine on vanem kui 38 a?

Rasestumise tõenäosus külmutatud munarakkudega sõltub naise vanusest hetkel, kui ta oma munarakud külmutas, mitte sellest, mis vanuses ta soovib neid külmutatud munarakke hiljem kasutada.

Kui naine oli munarakkude külmutamise hetkel vanem kui 38 a, siis on tema rasestumise tõenäosus madalam kui noorematel naistel.

Ei ole teada, kas üle 40-aastaste naiste munarakud reageerivad külmutamisele samamoodi kui 40 a või nooremate naiste munarakud.

Kas munarakkude külmutamine on turvaline?

Maailmas üle 10 000 lapse on sündinud külmutatud munarakkudest. Suurim avaldatud uuring, mis käsitleb külmutatud munarakkudest sündinud 900 last, ei näidanud sünnidefektide taseme tõusu võrreldes üldise rahvastikuga.Lisaks ei näidanud uuring ka kromosoomdefektide taseme tõusu külmutatud ja värsketest munarakkudest saadud embrüode vahel.

2014. aasta uus uuring näitas, et rasedusega seotud komplikatsioonid ei ole suurenenud seoses munarakkude külmutamisega.

Ülemaailmselt on külmutatud embrüodest (kasutades põhiliselt aeglase külmutamise tehnikat) sündinud üle 300 000 lapse ilma, et oleks näha tõusu sünnidefektide tasemes. Vaatamata sellele läheb veel mitu aastat, et jälgida ja veenduda, et lastel, kes on sündinud külmutatud munarakkudest, ei ole kõrgem sünnidefektide määr kui nendel, kes on eostatud muude vahenditega.

Lisalugemist: Social egg freezing: Who chooses and who uses?