Kuidas tõrjuda kurge?

Artikkel ilmus ajakirjas “Naisteleht”. Autor Mari Kukk.

Elite kliiniku naistearsti Deniss Sõritsa sõnul pakuvad kõige kindlamat kaitset hormonaalsed rasestumisvastased vahendid. Ent on ka muid võimalusi. Vaatame koos järele.

SÜSTITAV HORMONAALNE VAHEND

Mis see on?

Vahend sisaldab gestageeni ja kollaskehahormooni. Ovulatsiooni ei toimu, emaka limaskest õheneb ja lima emakakaelas pakseneb, muutudes seemnerakkudele raskesti läbipääsetavaks.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: ligi 100%.

MEESTE KONDOOM

Mis see on?

Lateksist või kummist peenise peal kantav kaitse, mis takistab sperma jõudmist tuppe, mis omakorda hoiab ära munaraku viljastamise.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: 98%.

FÜSIOLOOGILINE EHK KALENDERMEETOD

Mis see on?

Meetod põhineb ovulatsioonihetke väljaarvestamisel, mis toimub teoreetiliselt 14 päeva enne oodatavat menstruatsiooni. Spermatosoidid on viljastumisvõimelised 72,
munarakk umbes 24 tundi. Tagab rasestumisvastase kaitse väga täpse kasutamise korral 80 protsendil juhtudest.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: 80%.

KOMBINEERITUD HORMONAALSED VAHENDID

Mis see on?

Rasestumisvastased pillid, plaaster ja tuperõngas on oma olemuselt ühesugused. Need erinevad vaid hormooni manustamise viisi poolest. Ühised on neil nii plussid
kui ka miinused. Need kõik pärsivad ovulatsiooni, aga kui see ikkagi toimub, siis viljastatud munarakk ei pesastu. Pillid neelatakse alla, plaaster kleebitakse nahale, tuperõngas paigaldatakse tuppe.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: ligi 100%.

SPERMITSIIDID

Mis see on?

Spermitsiid on keemiline aine, mis pärsib seemnerakkude liikuvust. Saadaval kreemi, küünla, tableti jm kujul. Soovitud kaitse tagab ainult väga hoolikas kasutamine.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: 74-90%.

HORMONAALNE EMAKASISENE VAHEND EHK HORMOONSPIRAAL

Mis see on?

Emaka limaskest muutub viljastatud munaraku kinnitumiseks liiga õhukeseks ja emakakaela lima pakseneb nii, et seemnerakkude pääs emakasse on raskendatud.
Harvemini võib ära jääda ka ovulatsioon. Ligi sajaprotsendine kaitse rasestumise eest.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: ligi 100%.

SOS-PILLID EHK HÄDAABIPILLID

Mis see on?

Takistab munaraku eraldumist munasarjast, munaraku viljastumist ja/või viljastatud munaraku kinnitumist emaka limaskestale. Mida kiiremini pärast kaitsmata vahekorda SOS-pilli võtta, seda tõhusam on toime.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: 98,5%.

MINIPILLID

Mis see on?

Ainult gestageenset hormooni sisaldavad rasestumisvastased suukaudsed tabletid. Toimub ovulatsiooni pärssimine, lisaks muutub emakakaelalima paksuks ja seega spermatosoididele raskesti läbipääsetavaks, emaka limaskest muutub õhukeseks.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: ligi 100%.

EMAKASISENE VAHEND EHK SPIRAAL

Mis see on?

T-kujuline plastist vahend, mille ümber on spiraalina keeratud vasktraat ja mille arst paigaldab emakasse. Vabanevad vaseioonid takistavad munaraku ja seemneraku
ühinemist või viljastatud munaraku kinnitumist emakasse.

Plussid:

Miinused:


Tõhusus: 98-99%.

STERILISEERIMINE

Mis see on?

Steriliseerimine on rasedusest hoidumise meetod naistele ja meestele, kes ei soovi enam lapsi. Meeste steriliseerimist nimetatakse vasektoomiaks.
Naistel lõigatakse läbi või suletakse munajuhad, meestel seemnejuhad. Rasedaks jäämise võimalus null protsenti.

Plussid:

Miinused:

Tõhusus: 100%.