30.08.2023

Elite kliinik koos oma eelkäija Tähe kliinikuga tähistas 25. juubelit

Augustis tähistasid naistearst Andrei Sõritsa poolt juhitud Elite ja Tähe kliinik juubelit. 1998. aasta augusti alguses alustas miljööväärtuslikus piirkonnas aadressil Tähe 95 tööd Tähe erakliinik.

Tähe 95 asuva endise lasteaia suure aiaga maja ostis, renoveeris ning kohandas raviasutuseks naistearst Andrei Sõritsa. Uus kliinik avati eesmärgiga pakkuda patsientidele kvaliteetset ja ajaga kaasas käivat viljatusravi. Kehavälist viljastamist ja lastetusega seotud operatsioone tehti Tähe erakliinikus aastatel 1998-2001. Esimesel kolmel aastal oli lausa 30% patsientidest Lätist ja Leedust. Praeguseni külastab igal aastal Elite kliinikut erinevatest kaugematest ja lähematest riikidest viljatusravi vajavaid peresid, enamik nn välismaa patsiente on pärit Skandinaaviast.

 

2001. aastal valmis Sangla tänaval eramajade rajoonis kolmekorruseline Elite erakliiniku hoone ja esimesed arstid alustasid tööd. Samal aastal kolis IVF labor vastavatud Elite kliinikusse, kus töö jätkub edukalt ka tänasel päeval. Dr Andrei Sõritsa täiendab: “Elite oli vaja ehitada, sest patsientide poolt oli suur nõudlus erasünnitusmaja järele Lõuna Eestis. Sel ajal oli ainult Tallinas erasünnitusmaja.

Viljatusraviks vajaliku aparatuuri ostmist ja eestlaste viljatusravi toetas läbi aastate professor Aino Järvesoo.

Peamiselt tegeleti uues suuremas kliinikus viljatusravi ja günekoloogiaga, kuid töötasid ka nahaarstid, kirurgid, kõrva-nina-kurguarstid, radioloogid ja paljud muud eriarstid. Uus ja suurem erahaigla pakkus 16 aastat ka sünnitusabi, selle ajaga sündis ligi 1500 last. Dr Sõritsa tänab kõiki sünnitusosakonnas töötanud inimesi ja lisab, et märkmisväärne oli asjaolu, et selle aja jooksul ei kaotatud sünnitusel ühtegi last.

Elite erakliinikus tegutseb tänaseni nii sperma- kui munarakupank, töötab operatsiooniosakond, kus tehakse ainulaadseid operatsioone endometrioosi korral ja ka munasarjade in vitro aktivatsiooni. Võimalik on säilitada oma viljakust ja külmutada nii seemnerakke, munarakke kui embrüoid.

Elite hoones töötab apteek.

Läbi on viidud rahvusvahelisi ravimiuuringuid.

2018. aastal valiti Elite Tartu parimaks meditsiiniettevõtteks. Aastate jooksul on presidendi poolt premeeritud saanud Elite aed ja Tartu linna poolt Elite hoone ja korduvalt ka aed. Aeda ehivad Bruno Kadaki ja Mati Karmini skulptuurid ja hoonet Eesti maalikunst. Dr Andrei Sõritsat on president tunnustanud Punase Risti II teenetemärgiga. 2011. aastal valisid žürii ja tartlased rahvahääletuse teeb Andrei Sõritsa Tartu Teerajajate allee osaliseks. Elite kliinik on korduvalt hinnatud atraktiivseks tööandjaks.

2019. aastal lõppes Tähe erakliinikus seoses Eesti Haigekassa otsusega mitte valida Tähe erakliinik oma lepingupartneriks tavapärane töö, ilma riikliku toeta polnud võimalik jätkata. Samal põhjusel suleti ka Jõhvi ja Annelinna filiaalid. Tähe kliinikus tegutsenud arstid ja muu personal kolis Elite kliinikusse ja mõne aja möödudes renditi hoone ProVida kliinikule.

 

Rohkem kui 5000 last on sündinud dr Andrei Sõritsa juhitud viljatusravimeeskonna töö tulemusena. Viljatusraviarstidena töötavad Elite kliinikus ka dr Deniss Sõritsa ja dr Svetlana Räim. Dr Deniss Sõritsa kaitses möödunud aastal doktoritöö teemal “Endometrioosi ja kehalise aktiivsuse mõju naiste viljakusele”.

24 aastat Elite spermalaborit juhtinud bioloog Andre Taimalu sõnul on spermaanalüüsi tegema tulnud patsiendid muutunud nooremaks ja ta lisab: “Nüüd pole enam harukordne, kui 20aastased satuvad paarina meie juurde.” Teine muutus, millele ta viitab, on meeste suurenenud huvi oma viljakuse ja selle näitajate osas, mehed uurivad ka, mida nad saaksid teha, et sperma kvaliteeti parandada. Samuti lisab Taimalu, et teadlikkus mehe viljakuse testimise osas on tõusnud, tema juurde pöörduvad mehed ise sooviga oma viljakust testida ja mehi suunatakse Elite laborisse ka nende naistearstide poolt, kes ei tööta Elite kliinikus ega ole viljatusraviarstid.

Tegutsemisaastate jooksul on toimunud ligi 335 000 visiiti, kõige enam on patsiendid külastanud naistearste, seejärel kõrva-nina-kurguarste, nahaarste ja ultraheliarste.

Kõige rohkem tehakse operatsiooniosakonnas folliikulite (munarakkude) punktsioone ehk munarakkude võtmist ja hüsteroskoopilisi protseduure, mis on ravi- ja diagnostikameetod, mille abil saab vaadelda emakaõõnt seestpoolt. Kolmas suurem grupp on erinevad kõrva-nina-kurgulõikused, tegeletakse ka lastega.

 

2013. aastast pakutakse Elite kliinikus rasedusaegseid kromosoomhaiguste skriiningteste, mis aitavad raseduse varases staadiumis tuvastada erinevaid sündroome. Teste on tellitud enam kui 1500 korral. Leitud on Noonani spektri häire, Von Willebrandi haigus, vaimne puue geenis SYNGAP1, Klinefelteri, Triple X, Patau, Edwardsi, Renault, Turneri ja Downi sündroome. Elite juhtkonna unistus on see, et ühel päeval on Eestis kõikidele rasedatele täiendavad skriiningtestid Tervisekassa poolt tagatud.

Lisaks rasedusaegsetele testidele pakutakse ka uuringuid, mida soovitatakse teha enne rasedust. Näiteks viljakuse hindamise ja geneetilise sobivuse test. Ainsana Eestis saab Elites raseduse varajases etapis naise vereproovi ja mehe süljeproovi abil tuvastada isadust.

 

25 aastat on meie juures töötanud naistearstid Pille Soplepmann, Reet Küüts, Maie Väli. Esimesed Elite kliinikuga liitujad olid ka tänasel päeval töötavad naistearstid Anu Ansip, Inga Vaasna, Vaalja Kroon, kõrva-nina-kurguarst Ene Kivirüüt, anestesioloog Vaike Laisaar ja psühhoterapeut Lemme Haldre. Naistearst ja viljatusraviarst Svetlana Räim töötab Elites põhikohaga juba 19 aastat.

Üle 20 aasta oli õendusjuhiks Valentina Katšalova, kes töötas dr Andrei Sõritsaga koos juba enne Tähe erakliiniku avamist. Praegu juhib Elite kliiniku õendusnaiskonda Gerli Raieste. Kvaliteedijuhina töötab Malle Tiidelepp. Tähe erakliiniku avamise ajast on operatsiooniosakonnas töötanud õe abiline Liia Kikerpill ja õde Linda Bota. Andrei Sõritsa lisab: “Staažikaid töötajaid on Elite kliinikus palju ja peame oluliseks, et meil oleks toetav ja meeldiv töökeskkond.” Elite ja Tähe kliinikus töötab 92 inimest, arste 32, nendest naistearste 13 ja onkogünekolooge 3.

 

Dr Andrei Sõritsa leiab, et Eestis peaks kehtima patsientide nn vabaliikumine ka erakliinikute vahel, mis tähendab, et patsient valib ise, kuhu ravile minna ja ravikindlustuse ehk tervisekassaraha liigub koos patsiendiga täpselt samamoodi, nagu see toimib Eestis riiklike haiglate vahel. See soodustab konkurentsi erakliinikute vahel ja tõstab üldist meditsiini kvaliteeti.

 

Kliinikute asutaja Andrei Sõritsa tänab personali ja kõiki erinevaid kliinikuid külastanud patsiente.

Täname usalduse eest.