Streptokokkidest

Streptokokid on mikroorganismid, mis kuuluvad inimese normaalsesse mikrofloorasse.

Naistel võib neid leida nii tupest,  uriinist kui ka pärasoolest.

Streptokokkidest väärivad tähelepanu B-grupi streptokokid, mis esinevad erinevate serotüüpidena ja võivad põhjustada raseduse ajal lootemuna kestade põletikku, enneaegset lootevete puhkemist, enneaegset sünnitust ja sünnitusjärgseid infektsioone. Eriti  ohtlikud on B-grupi streptokokid vastsündinutele, kuna nad põhjustavad sageli vastsündinute haigestumist ja surma.

Umbes 1/3 rasedatel naistel võib raseduse ajal leida B-streptokokke tupes, uriinist või pärasoolest.

1-2% vastsündinutel kellel on B-streptokokke areneb haigus sepsise või meningiidi näol. Haigestunud vastsündinute suremus on erinevatel andmetel 20-80%. Siiski on võimalik enamusel juhtudel  haigestumise profülaktika. Selleks kasutatakse raseduse või sünnituse ajal kõrgenenud riski puhul antibiootikumi- teraapiat. Profülaktika on vajalik eriti nendel naistel, kes on B-grupi streptokokkide kandjad, sünnitus toimub enne 37 nädalat või looteveed on puhkenud üle 12 tunni.

B-grupi streptokokkidega on seotud tupe mikrofloora muutused( sarnaselt bakteriaalse vaginoosiga) ka mitterasedatel.

Osadel juhtudel on streptokokid ka väikese vaagna põletikuliste protsesside põhjuseks.

Seoses erinevate antibiootikumide kasutamisega meditsiinis on muutunud ka streptokokkide vormid-on kirjeldatud uusi kapsulaarseid serotüüpe, mis käesoleval ajal ja tulevikus mängivad tähtsat rolli kliinilistes infektsioonides.