Rasedus ja toitumine

 


Raseda ja loote tervislik toitumine

Esimese paari kuu jooksul võtad sa aeglaselt kaalus juurde.

Kaal kasvab tänu lapse (umbes 3.5 kg), emaka (umbes 1 kg) ja platsenta kasvule(umbes 0.5 kg) ja rindade suurenemisele (umbes 1 kg), lootevedelikule (umbes1 kg), organismis tekkivale vedelikule (umbes 1.5 kg), suurenenud verehulgale(umbes 1.5 kg)ja rasvkattele (umbes 0.5 kg), mille organism kasutab ära rinnagatoitmise perioodil.

Lisakilodest, mis ladestuvad rasvkoena võib olla hiljemraske vabaneda.

Kui su kaal oli rasedaks jäämisel normaalne, siis piisab umbes 12 kg lisandumisest.

Kuid kui olid kõhn, siis võib lisanduda 14-15 kg. Ülekaalulisuse puhul piisab8 kg.


Et nautida toitu

Enamuse jaoks ei ole toit askeesi, vaid nautimise küsimus.

Nii peab see olema ka raseduse ajal, mil suureneb vajadus valkude, energia,vitamiinide ja mineraalide järele.

Kooliajast sa võib-olla mäletad vana tuntud toitumisnõuannet: söö lahjat, söövähem suhkrut, söö mitmekesist toitu, ära söö liiga palju!

tagasi sisukorda


Toitumisalane nõuanne

Uued toitumisalased nõuanded on üksikasjalikumad.

Need soovitavadsüüa rohkem leiba, teravilju, kartulit, riisi, makarone, puu- ja juurvilju,madala rasvasisaldusega piimatooteid (juust ja piim), rasvata liha ja kala.

Joo palju vett.

Vähenda rasvade, soola ja suhkru söömist.

Nagu eespool juba mainitud, suureneb vajadus selliste vitamiinide ja mineraalidejärele nagu foolhape, tsink, raud ja D-vitamiin. Neid saab leivast, lihast,kalast ja roheliselehelistest köögiviljadest.Lamba- ja veiseliha on soovitav toksoplasmoosi ja salmonella ohu tõttu eelnevaltkorralikult töödelda. Rasedatel ei soovitata süüa maksa, sest see sisaldab kontsentreeritudA-vitamiini.

tagasi sisukorda


Soovitused, mida võiksid päeva jooksul süüa:

Pool liitrit piima ja piimatooteid ning 1- 2 juustuviilu. 5-6leivaviilu (rukkileib ja jämedateraline leib ).Müslit või kaerahelbeid, vähemalt ühe puuvilja (vastavalt hooajale ), toorestjuur- ja puuvilja, näiteks 1 porgand, 1 kurk või 1 tomat.Juurvilju või salatit koos sooja toiduga. 2-3 kartulit, jämedateralist leibavõi pastat ja riisi.Kalavõileibu ja ka kord nädalas kalatoitu. 1/2 muna ja liha päevadel, mil sakala ei söö. Varieeri näiteks rasvast ja rasvata kala.Oleks hea, kui sööksid päevas 3 korda põhitoitu ja 2 korda suupisteid.

Püüa toit korralikult läbi mäluda.

tagasi sisukorda


Iiveldus ja oksendamine

Kui tunned iiveldust, aitavad sagedased kerged eined, mis sisaldavadpalju süsivesikuid.

Söö palju leiba, liha jne., et sul oleks maos kogu aeg toitu.

Kui sa oksendad palju, aitab hapude kommide või jääkuubikute imemine ja ohtraltvedeliku tarbimine.

Kui oksendad pidevalt palju, pöördu oma arsti poole.

tagasi sisukorda


Kõhukinnisus

Loomulikult ei saa olla kindel, et seda probleemi õnnestubtäielikult vältida, kuid palju abi on rukkileiva või teisi täisteravilju sisaldavateleibade söömisest. Lisaks söö ohtralt juurvilju, värskeid puuvilju, viigimarjuja kuivatatud ploome ning joo palju -piima ja vett (2-3 liitrit päevas). Samutiaitavad harjutused.

tagasi sisukorda