31.12.2005

(2005) Elite ületas eelmisel aastal saja sünnituse künnise

30. detsembril kell 01.15 oli Tartus Elite erakliinikus 2005. aasta 100. sünnitus. Eelnevatel aastatel pole niisuguse tähiseni jõutud.

MARIKA KUSNETS
marika@mu.ee

Sillasoode peresse sündis teine laps. Kaheaastasele perepojale lisandunud 49-sentimeetrine tüdruk kaalus 3330 grammi. Pere sai juba 31. detsembri õhtul koju – tähistama nii lapse sündi kui uut aastat.


Tütarlaps õnnesärgis

Sillasoode pere oli sünnituse vastu võtnud Svetlana Räime sõnutsi hästi optimistlik ja tore. “Haiglasse saabusid nad 29. detsembri õhtul. Sünnitustegevus oli juba alanud. Valutamise perioodi veetis naine mullivannis. Kella ühe paiku oli asi sealmaal, et väike ilmakodanik võis sündida. Laps sündis n-ö õnnesärgis, loote veepõis purunes alles lapse sündimise ajal,” märkis arst.
Sündi hinnatakse 10-palli süsteemis. Kõik funktsioonid saavad optimaalselt kaks palli. “Siin oli kõik korras: tita oli roosa, heas toonuses, elav, tegi häält,” kommenteeris dr Räim.
Lastearst Eha Kallase hinnangul oli see igati tragi tütarlaps. Elites on kombeks, et sünnituse juures viibib ka lastearst. Soovi korral võib laps jääda edaspidigi sama arsti järelevalve alla.
Õnnesärgis sündinud tüdruk sai nimeks Katarina ja kosub ema Karin Sillasoo hinnangul kenasti.


Privaatsust hinnatakse

“Püüame minimaalselt sekkuda normaalsesse sünnitusse – jätta perele privaatsus, et neil ei oleks ühtegi negatiivset emotsiooni. Oleme rohkem jälgivas funktsioonis,” selgitas Svetlana Räim. “Propageerime just normaalset füsioloogilist sünnitust, mille juures on põhilisteks valutustamise vahenditeks soe vesi, mullivann, massaaž. Kui austada pere energeetilist kooslust, siis tavaliselt ei pea ka sekkuma. Arvan, et see on väga oluline.”
Sajas sünnitaja oli Elite personalile oluline tähis. Eelmisel aastal sündis Elite kliinikus kokku 106 last (50 poissi ja 56 tüdrukut), 2004. aastal 64 last. Läinud aastasse jäävad ka kliiniku ajaloo esimesed kaksikud. Ja kohe neli paari!
Erakliiniku Elite kolmekorruseline hoone valmis 2001. aastal ning see tunnistati ka aasta parimaks ehitiseks. Kliiniku sünnitusosakonnal (juhataja Lea-Mai Mitt) on kaks sünnitustuba 2. korrusel ja sünnitusjärgsed toad 3. korrusel. Kõigis ruumides on televiisor ja dušiga varustatud tualettruum, samuti personali väljakutse nupp. Sünnitustoad on kaasaegse varustusega ema ja lapse/loote jälgimiseks. Ühes sünnitustoas on mullivann.
Sünnitusel on võimalik kasutada kaasaegseid valutustamise meetodeid (veeplokk, naerugaas, tuimestussüst emakakaela kõrvale, epiduraaltuimestus). Kliinikus tehakse kõiki sünnitusabi operatsioone (vaakumekstraktsioon, keisrilõige). Töötab kolm valvearsti: Reet Küüts, Svetlana Räim ja Lea-Mai Mitt.


Kunstliku viljastamise kogemus

Elites teostati 2005. aastal 220 kunstliku viljastamise protseduuri, rasestus 70 naist (31%). Pooled neist sünnitasid Elite kliinikus.
Svetlana Räime sõnutsi kulgeb kunstlikult viljastatud rasedus enam-vähem samamoodi nagu tavaline rasedus. “Eks ta muidugi ole suurem emotsionaalne pinge perele ja arstile. Aga reeglina kulgevad need rasedused komplikatsioonideta. Ehk tuleb natukene sagedamini käia arsti juures, eelkõige nõustamise aspektist lähtudes, et hirme maha võtta.”
Uuringute maht ja kogemus aina suurenevad. Saadakse hakkama üha keerulisemate patsientidega.
“Praegu doteerib haigekassa kolme kunstliku viljastamise protseduuri, aga riigil on plaanis neid peresid veelgi rohkem aidata – suurendada doteeritavate protseduuride arvu ja tõsta ka dotatsiooni määra. Riigi eelarvest on selleks eraldatud 1 miljon krooni. On olnud paare, kus naine rasestub alles pärast viiendat-kuuendat protseduuri. Kliiniline kogemus on samuti väga oluline. On juhtunud, et ühes kliinikus ei ole naisel õnnestunud rasestuda, aga teises õnnestub. Ei tasu lootust kaotada,” oli tohter optimistlik.


Abi sookaaslasele

Svetlana Räim tegeleb ka munarakudoonoritega. Kuus tuleb niisuguseid protseduure ette üks kuni kaks.
Arst kinnitas, et naised on üldjuhul valmis teist sookaaslast aitama, ka võhivõõrast. “Doonoriks on olnud ka õde, aga reeglina on selleks ikkagi võõras inimene.”
“Selleks, et Elitesse sünnitama tulla, ei pea tingimata siin arvel olema. Tuleb vaid endast teada anda, et oskaksime oodata. Võtame vastu vaid ajalisi lapsi ja rasedus peab olema hästi kulgenud,” selgitas Svetlana Räim. “Korra võiks siin arsti vastuvõtul ja ka perekoolis käia – siis saab ühtlasi ka majaga tuttavaks,” kutsus ta Sangla tänava uhke, end hubase “lossiga” tutvuma.

 

***********************

LISABOKS:

Kliinikust Elite – kunstlik viljastamine

Naistearst Andrei Sõritsa meeskond on kehavälise viljastamisega tegelenud 1993. aastast, olles esimesi Baltimaades. 1995. aastal sündis Baltimaade esimene katseklaasilaps. Kunstliku viljastamine meetoditena on kasutusel:

  • emakasisene viljastamine kas doonori või abikaasa seemnerakkudega (AID, AIH);
  • munarakkude viljastamine pestud seemnerakkudega (IVF);
  • munaraku viljastamine spermatosoidi munarakku süstimise teel (ICSI);
  • varem külmutatud embrüo siirdamine emakasse (CryoET);
  • munandist/munandimanusest spermatosoidi aspireerimine järgnevaks kasutamiseks ICSI protseduuris (TESA/MESA);
  • Laser Assisted Hatching – embrüo laseriga abistatud koorumine;
  • munaraku- ja spermadoonorlus.

Sünnitusabi tasuliste teenuste hinnakiri:

  • normaalne füsioloogiline sünnitus (kuni 2 voodipäeva koos sünnitaja toitlustamisega perepalatis) – 6200 krooni;
  • sünnitus keisrilõike abil (kuni 5 voodipäeva koos sünnitaja toitlustamisega) – 11 300 krooni;
  • epiduraalanesteesia koos anestesioloogi jälgimisega – 2200 krooni;
  • lisapäev sünnitusjärgses palatis koos hommikusöögiga – 2400 krooni.

Kliinikus võtavad patsiente vastu:

  • naistearstid, uroloog, androloog, kõrva-nina-kurguarst, hambaarstid, kirurg, endokrinoloog, nahaarstid, ultraheliarst, allergoloog, ortopeedid, kardioloog (EKG), lastearstid, lastearst-neuroloog, psühhoterapeut ja massöör.
  • Kliinikus toimuvad vabastava hingamise treening, emade kool ning väikelaste ja imikute massaaž ja arendusravi.
  • Lastetuse raviks tehakse kliinikus munasarjade stimulatsiooni, laparoskoopilisi ja hüsteroskoopilisi operatsioone, meeste viljatuse
    medikamentoosset ja opera-
    tiivset ravi.

Allikas: kliinik Elite