05.02.2021

Kliinik Elite pakub gestatsiooni- ehk rasedusaegse diabeedi nõustamist

 

Jaanuaris 2021 alustas ämmaemand Karin Truu rasedusaegse diabeedi nõustamise vastuvõttudega.

Gestatsioondiabeet (GDM) on süsivesikute ainevahetuse häire, mille tõttu tõuseb rasedal veresuhkrutase. Haigus esineb vaid raseduse ajal ja taandub pärast sünnitust.

Rasedal võivad esineda gestatsioonidiabeedi sümptomid (suukuivus, janu, sagenenud urineerimine, väsimus, nõrkus, ähmane nägemine), kuid enamasti on raseda enesetunne hea, sest mõõdukalt kõrgenenud veresuhkrud ei anna eriti tunda.
GDM esinemissagedus on 5% – 10%.

Kui Teil on tuvastatud kõrgem veresuhkru tase ja suunatud glükoosi tolerantsuse testile (GTT), siis pärast GDM diagnoosimist, soovitame Teil pöörduda ämmaemanda diabeedinõustamisele.

Ämmaemand selgitab gestatsioonidiabeedi olemust ja selle mõju rasedusele, lapsele ning naise edasisele elule. Õpetab tervislikku toitumist, süsivesikute päevast jaotamist ja füüsilise aktiivsuse positiivset mõju. Annab soovitusi, kuidas pidada toitumispäevikut, kuhu märkida ka veresuhkru väärtused, õpetab glükomeetrit kasutama ja saadud tulemusi mõistma.
Enamiku rasedusdiabeediga naiste puhul piisab veresuhkru taseme normaliseerimiseks tervislikust toitumisest ja aktiivsest elustiilist. Raseduse diabeedi ravimise lahutamatu osa on veresuhkru taseme kontrollimine.

Rasedusaegse diabeedi tekke võimalused on suuremad riskigruppi kuuluvatel rasedatel.

Täpsem info rasedusdiabeedi vastuvõttude kohta telefonil 7409930 või meili teel elite@elitekliinik.ee.