Made Laas, TervisPluss, 13. aprill 2004 7:01,
avaldatud Delfi naistelehe rubriigis “Tervis”
Lehele lisatud 19.01.2006
Kuigi oled ainulaadne, alustad sinagi oma naiseksolemist esimesest mensesest ja elu teist poolt kliimaksiga.
10-20: MA SAAN NAISEKS!
Kersti oli 12, kui ema tema tuppa astus sidemed näpus. “Naisel toimub üks huvitav asi,” alustas ta. “Selle läbi saad sinagi emaks.”
“Ma teadsin ju küll sellest asjast,” meenutab Kersti. “Aga ikka oli kuidagi uhke tunne, nagu saaksin varsti päris naiseks.”
Pärast mensese algust siginenud vinnid ja ohtrad karvad kätel aga Kerstile sugugi ei meeldinud. Rasestumisvastased pillid aitasid vistrike vastu, käekarvu otsustas ta ema noomimisele vaatamata raseerida.
15-aastaselt tundus Kerstile, et ta hakkab liiga laiaks minema. “Tegin palju trenni ja sõin vähe. Ükskord käratas treener, et kui ma rohkem sööma ei hakka, minu tulemused paremaks ei lähe. Võtsin siis teda kuulda ja huvitav küll – paksuks ma ei paisunud!”
TERVIS
Sel ajal toimub sinu kehas järsk pööre.
Keskmiselt 12-aastaselt algab Eesti tütarlapsel esimene menstruatsioon – emakalimaskesta regulaarsed muutused, mida põhjustavad munasarjad hormoonide toimel.
Alguses ei pruugi menses olla regulaarne ja mitte iga kuu ei ole ovulatsiooni – valmis munaraku irdumist munasarjast, mis annab võimaluse viljastumiseks.
Menstruaaltsükkel aktiveerub kord kuus 21-35 päevaste ajavahemike järel ja kestab 4-7 päeva.
Kasvama hakkavad ka rinnad ning karvad häbemeluule ja kaenla alla.
Hormoonid põhjustavad ka vistrike tekkimist, meeleolu kõikumist ja ärgitavad seksuaalset käitumist.
Umbes 15-aastasel on esimene seksuaalkogemus.
SEKS
See on suure uudishimu aeg, mis kätkeb endas avastuse, et kehas on mingi seletamatu ihalus puudutuste järele. Sa tahaksid neid aina veel ja veel. Noored õpivad oma keha tundma, sealhulgas masturbatsiooni teel. Esimene seksuaalakt on pigem segadust tekitav kui naudingut pakkuv.
Kasulik teada:
Kui menses pole 15-eluaastaks alanud, võiksid pöörduda naistearsti poole. Oluline on toituda normaalselt. Nii ala- kui ka ülekaal võib põhjustada mensese ärajäämist, munasarjade töö häirumist ja halvemal juhul viljatust.
Seksides on vajalik kahekordne kaitse: soovimatu raseduse vältimiseks tuleks võtta pille ja suguhaiguste vältimiseks kasutada kondoomi.
20-30 : UPS – LAPS… KUI TORE!
Margit oli oma poisiga käinud vaid mõned kuud, kui jäi rasedaks.
22-aastaselt sünnitas ta pontsaka tüdruku, kes nüüd on juba kolmene rõõmurull. “See oli tema tulekuks õige aeg,” nendib naine. “Laps toob palju rõõmu ja loob tõelise pere tunde.”
Sünnituse järel ei ole Margitil enam valulikke menseseid, mis panid ta oksendama ja valuvaigisteid neelama.
Kuigi ühte last tahaksid noored veel, otsustasid nad tema saamise lükata mõne aasta taha, kui koolid lõpetatud ja ühtteist ka oma kodu jaoks muretsetud on.
TERVIS
See on parim aeg sünnitamiseks, sest oled noor ja terve. Selles õitsevas eas töötavad sinu munasarjad regulaarselt, täie võimsusega ja pea iga kuu liigub munasarjast üks valmis munarakk välja st keha lausa karjub – ma tahan rasedaks jääda!
Sinu keha ei huvita haridus ega töö, ta ei oota, et saaksid professoriks ja teeksid karjääri – tema palub last. Selles vanuses üle 90% last soovivatest naistest ka rasestuvad.
SEKS
See on aktiivne aeg, mil õpid palju. Vahel jäljendad ikka veel seda, mida mujalt seksi kohta kuuled ja võtad omaks väärarusaamasid, nagu näiteks, et kõige paremad on füüsiliselt võimekaimad mehed. Kui mõistad, et nii see pole, hakkad ka vähehaaval isennast seksis leidma ja naudingut tundma.
Katsu hoiduda omandiinstinktist, oma kehast võõrandumisest ja liigsetest ootustest endale ja partnerile. Sageli on just need kõige suuremaks komistuskiviks täisväärtusliku tunde kogemisel.
Loomulik on, et rasedana ja sünnituse järel sinu iha langeb ja sa keskendud lapsele. See aeg möödub ja sa tahad jälle seksida.
Kasulik teada:
Iga uus partner võib nakatada sind suguhaigusega. Moodsad ja enamlevinud on klamüdioos, mükoplasma ja ureoplasma, mis põhjustavad põletikke suguteedes. Põletik võib tekitada liiteid emakas ja see omakorda lastetust. Klamüdioosist võib märku anda tupevoolus, alakõhuvalu ja tsüklihäired.
USA uuringute järgi on naine, kellel on olnud 7 ja rohkem partnerit, potentsiaalselt viljatu.
Kasuta kaitsevahendeid ja väldi aborti, mis tekitab tüsistusi ja ohustab lapsesaamist.
30-40 : NAISELIKKUSE TRIUMF
35-aastasel Monikal on huvitav töö, laps ja kena kodu. Ta naudib elu stabiilsust ja ka head tervist. “Käisin üle pika aja naistearsti juures ja lasin ära võtta spiraali, mille olin 7 aastaks sisse unustanud. Arst noomis mind, kuid õnneks ühtegi haigust ei avastanud.”
Monika lasi kontrollida ka oma rindu, kus samuti midagi halba ei leitud. “Ainult hambad on katkised, aga nende ravimiseks pole kunagi raha jäänud.”
Kui Monika leiaks mehe, kes enamikule tema nõudmistele vastaks ehk oleks lihtsalt normaalne, kaaluks ta isegi veel ühe lapse sünnitamist.
TERVIS
Sa oled terve ja energiline, saavutanud oma küpsuse, saanud hariduse ja loonud kodu.
Kui sa pole veel sünnitanud, pole hullu midagi, aga kaua sellega enam venitada ei tasu. 30-34 aastastest last tahtvatest naistest rasestub 75%.
Pärast 35 eluaastat muutub viljastumine raskemaks. Iga kuu ei pruugi enam olla ovulatsiooni, aasta jooksul valmib umbes 10 munarakku. Rasestumine langeb 60%-le.
Üle 35-ste naiste puhul suureneb loote geneetiliste anomaaliate risk, mistõttu tehakse lootevee kromosoomiuuring.
Alates 30 eluaastast aeglustub su ainevahetus aastas 5%. Sa vajad järjest vähem kaloririkast toitu ja rohkem liikumist.
SEKS
See on eneseteostuse ja särava seksuaalsuse aeg. Loodetavasti oled sa leidnud selle ühe, kellega seoses oma seksuaalsust väljendada. Sa ei seksi enam ihata ja otsid mitmekülgsust erinevatest asenditest ja miljööst. Sa tead, mida tahad, ega ihalda enam ühtegi meest lihtsalt sellepärast, et tal on suguti.
Kasulik teada:
Ka siis, kui sul pole tervisekaebusi, võiksid nüüd juba tähelepanelikumalt ennast jälgida.
Sind võivad kimbutada:
- Premenstruaalne sündroom, mis algab umbes nädal enne oodatavat mensest. Tujukuse, rindade helluse, peavalu, unetuse jm sümptomite vastu aitab hormoonravi.
- Vanuse kasvades suureneb munasarjakasvaja ja rinnavähi oht. Hiljemalt 35 aastaselt võiksid lasta uurida oma rindu.
- Umbes 25%-l fertiilses eas naistel esineb munasarjatsüste ja müoome emakas. Vajadusel need moodustised/kasvajad opereeritakse.
Et säilitada oma head tervist:
- Kontrolli end vähemalt kord aastas naistearsti juures
- Liigu palju ja söö tervislikult
- Ole rõõmsameelne
40-50 : SAAN PÜHENDUDA ENDALE!
48-aastane Terje ei kurvasta selle üle, et kortse on rohkem, nahk on kuivem ja lugedes tuleb ette panna tädiprillid. “Kuna lapsed on suured, tegelen nüüd rohkem iseendaga, oma vaimu ja kehaga.”
47-selt jäi tal ära menses, kuid peale väheste kuumahoogude mingeid vaevusi polnud. Võibolla aitasid selle vastu sojatoodete ja ternespiimakapslite söömine.
Siiski näeb ta, et mõned temaealised on hädas tervisega. “Tuleb endaga lihtsalt tööd teha,” soovitab joogat harrastav naine. “Põhjust hädaldamiseks leiab alati, katsun mõelda hästi. Pool elu on veel ees ja see läheb aina paremaks!”
TERVIS
Kui oled elanud tervislikult, jõuad neljandasse kümnendisse suuremate hädadeta. Just nendel aastatel hakkab aga välja lööma varasema elu mõju ja mõnedel ilmnevad kroonilised haigused (näiteks liigesehaigused), veresoonkonna haigused jne.
Sinu munasarjade talitlus hakkab tasapisi kustuma ja vähem naissuguhormoone tootma. Järjest väiksemal hulgal naistest õnnestub rasestuda, sest ovulatsioone on vähe ja iga valminud munarakk ei ole geneetiliselt terve.
Läbipõetud haigused on kehale oma jälje jätnud ja mõjutavad kõige rohkem just viljakust.
Rasestuda sooviva naise tervist tuleb hoolikalt uurida, et mitte seada ohtu tema ja lapse elu.
Kui oled terve ja veendunud, et jõuad lapse suureks kasvatada, naudid hilist emakssaamist ilmselt topelt.
SEKS
Sinu seksuaalsus võib langeda, kuid see pole asi, mille pärast muretseda. Oled jõudnud gurmaaniaega. Nüüd naudid sa tillukesi portsjoneid imemaitsvas garneeringus ja seda kõigi oma meeltega. Loodetavasti ei mõtle sa enam, et suguühe lõpeb mehe suguti lõtvumisega. Ära söö laua ääres vaid suppi ja torma minema, adumata, et see oli vaid eelroog…
Kasulik teada:
- Palju esineb naistel endometrioosi, mille puhul on emaka limaskesta kude sattunud väljapoole emakaõõnt. See haigus on umbes kolmandiku viljatuse juhtude põhjustajaks. Suureneb ka emakavähi jt teiste kasvajate oht. Vähemalt kord aastas lase uurida oma rindu. Üle 45 aastastele tehakse rindade röntgenuuring tasuta.
- Naistel on ka palju veenilaiendeid, kõrget vererõhku ja luuhõrenemist ehk osteoporoosi. Lase kontrollida oma luutihedust ja vajadusel võta Ca-tablette.
- Aastate lisandudes võib tõusta ka kehakaal, esineda vererõhuhüplemist, suureneda urineerimisvajadus, tõusta vere kolesteroolitase. Et ei tekiks haiglaslikke muutusi (ülekaalu ja rasvarikka toitumisega seoses näiteks sapikive), jälgi oma tervist ja pea nõu arstiga. Vähemalt kord aastas võiksid lasta perearstil kontrollida oma verenäitajaid – vererõhku, veresuhkru taset ja kolesteroolisisaldust.
- 40ndate eluaastate lõpus läheneb üleminekuiga ja sellega koos tekivad tsüklihäired, kuumahood, meeleoluhäired jne. Kliimaksi vaevuste vastu aitab hästi hormoonasendusravi. Menopausis naistel väheneb luu mineraalide tihedus esimesel 4 aastal koguni 2,5%, edasi 1% aastas. Nüüd lase kindlasti oma luutihedust mõõta.
Allikad:
naistearst NAIMA TOOMIKAS,
naistearst ANDREI SÕRITSA,
seksuoloog HELGI TOOMSALU